آپارتمان مسکونی با جهت گیری مناسب Zebrano

مروری بر آپارتمان مسکونی با جهت گیری مناسب :

معمار : Plan b arquitec to s, M+Group

مکان : انویگادو – کلمبیا

سال ساخت : ۲۰۱۶

 

  • سازگار با جهت خورشید

شکل و فرم سایت به صورت نامنظم و محدود می باشد. این امر بر روی جهت گیری و فرم ساختمان تاثیر بسیاری گذاشته است. برای مطابقت بیشتر، طرح از دو بخش ساختمان چسبیده به هم تشکیل شده است. در وسط این دو ساختمان، تغییر جهت اعمال شده که باعث می شود جهت گیری مناسبی از نظر قوانین شهری، کنترل دید و محرمیت دو ساختمان نسبت به هم و همچنین نسبت به حرکت خورشید که از نور مناسب بیشتری برخوردار باشد، داشته باشد.

  • برنامه فیزیکی

این ساختمان از فضاهای زیر ساخته شده :

۴ طبقه زیر همکف برای پارکینگ، ۱۳ طبقه بالای همکف و آخرین طبقه که برای فضای سبز عمومی و استخر طراحی گردیده است.

واحدهای ۴ طبقه ی آخر به صورت دوبلکس طراحی شده است. متراژ واحدها بین ۱۶۰ تا ۲۸۰ متر مربع می باشد.

  • راه حل اقلیمی

طراحی ساختمان به صورتی است که نمای اصلی و گسترده ی آن، محدوده ی زیادی از جنوب شرقی تا جنوب غربی را شامل می شود و این آپارتمان مسکونی با جهت گیری مناسب, طراحی شده است. که کاملا رو به آفتاب است و در یک محیط گرمسیری می باشد که بدون فصول و شرایط اب و هوایی ثابت است. برای جلوگیری از ورود بیش از حد نور خورشید در کل سال از سایبان های افقی و ممتد استفاده شده. عمق این سایبان های افقی بسته به نوع فضای خود تغییر می کند. سایبان فضاهای اصلی مثل نشیمن و اتاق خواب عمق بیشتر و سایبان فضاهایی مثل سرویس بهداشتی، عمق کمتری دارند. بالکن ها و تراس ها در داخل فضا و نمای اصلی قرار گرفته اند. بازشوهایی برای برقراری تهویه متقابل در داخل فضاها در نظر گرفته شده است.

  • تماس مستقیم با خیابان

در طبقه همکف و در ورودی اصلی آپارتمان، کافه ای طراحی شده که قابل استفاده برای ساکنین و عابرین پیاده می باشد. در نتیجه تعامل خوبی با خیابان های اطراف و مردمان دیگر برقرار کرده است.

آپارتمان مسکونی، معماری سازگار با جهت خورشید، سایبان های عمیق
آپارتمان مسکونی، معماری سازگار با جهت خورشید، سایبان های عمیق
آپارتمان مسکونی,معماری سازگار با جهت خورشید,سایبان های عمیق
آپارتمان مسکونی,معماری سازگار با جهت خورشید,سایبان های عمیق

معماری و طراحی آپارتمان مسکونی با جهت گیری مناسب, سایبان های عمیق معماری و طراحی آپارتمان مسکونی با جهت گیری مناسب, سایبان های عمیق معماری و طراحی آپارتمان مسکونی با جهت گیری مناسب, سایبان های عمیق معماری و طراحی آپارتمان مسکونی با جهت گیری مناسب, سایبان های عمیق معماری و طراحی آپارتمان مسکونی با جهت گیری مناسب, سایبان های عمیق معماری و طراحی آپارتمان مسکونی با جهت گیری مناسب, سایبان های عمیق معماری و طراحی آپارتمان مسکونی با جهت گیری مناسب, سایبان های عمیق معماری و طراحی آپارتمان مسکونی با جهت گیری مناسب, سایبان های عمیق معماری و طراحی آپارتمان مسکونی با جهت گیری مناسب, سایبان های عمیق معماری و طراحی آپارتمان مسکونی با جهت گیری مناسب, سایبان های عمیق معماری و طراحی آپارتمان مسکونی با جهت گیری مناسب, سایبان های عمیق معماری و طراحی آپارتمان مسکونی با جهت گیری مناسب, سایبان های عمیق معماری و طراحی آپارتمان مسکونی با جهت گیری مناسب, سایبان های عمیق معماری و طراحی آپارتمان مسکونی با جهت گیری مناسب, سایبان های عمیق معماری و طراحی آپارتمان مسکونی با جهت گیری مناسب, سایبان های عمیق معماری و طراحی آپارتمان مسکونی با جهت گیری مناسب, سایبان های عمیق معماری و طراحی آپارتمان مسکونی با جهت گیری مناسب, سایبان های عمیق معماری و طراحی آپارتمان مسکونی با جهت گیری مناسب, سایبان های عمیق معماری و طراحی آپارتمان مسکونی با جهت گیری مناسب, سایبان های عمیق معماری و طراحی آپارتمان مسکونی با جهت گیری مناسب, سایبان های عمیق معماری و طراحی آپارتمان مسکونی با جهت گیری مناسب, سایبان های عمیق معماری و طراحی آپارتمان مسکونی با جهت گیری مناسب, سایبان های عمیق معماری و طراحی آپارتمان مسکونی با جهت گیری مناسب, سایبان های عمیق معماری و طراحی آپارتمان مسکونی با جهت گیری مناسب, سایبان های عمیق معماری و طراحی آپارتمان مسکونی با جهت گیری مناسب, سایبان های عمیق معماری و طراحی آپارتمان مسکونی با جهت گیری مناسب, سایبان های عمیق

 

منبع : archdaily

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *