مسکونی

روان شناسی رنگ ها در خانه – رنگ دیوارها

رنگ در خانه :

معمولا پدر و مادر ها تجربه ی شنیدن چنین جمله ای یا جمله ای شبیه این را از فرزندان خود دارند : “مامان، می تونم اتاقم را رنگ آمیزی سیاه، بکنم؟!” .و اغلب پدر مادر ها در جواب میگویند :” نه، این رنگ خیلی تیره و افسرده کنندست” .

معمولا نوجوانان تمایل به استفاده از رنگ های غیر معمول در دکور اتاق خود دارند، و خیلی گوش شنوایی برای توصیه های پدر و مادر در این زمینه ندارند.

معمولا رنگ مشکی بعلت ایجاد فضای غم انگیز، کاملا از سوی والدین، رد می شود. قرمز هم رنگ دیگری است که معمولا با مقاومت والدین، مواجه می شود، بعلت ماهیت حس عصبانی و پرخاشگری این رنگ. این ها نمونه ای از نقش کلیدی روانشناسی رنگ ها در خانه است.

وقتی شما می خواهید رنگ دیوارها و یا کاغذدیواری ها را انتخاب کنید باید به گزینه هایی غیر از رنگ مورد علاقه هم، توجه کنید. شما باید به مفهوم و روان شناسی رنگ ها برای انتخاب رنگ، توجه زیادی داشته باشید. در اینصورت، شما متوجه خواهید شد که کدام رنگ مناسب فضایی خاص است و کدام رنگ، مناسب نسیت.

 

اتاق خواب

اتاق خواب مکانی برای استراحت است. شما به اتاق خواب برای فراهم کردن آرامش برای شما، نیاز دارید. ایجاد حس آرامش برای داشتن خوابی راحت و عمیق، ضروری است.

تنالیته ی رنگ های آبی و سبز، که رنگ های طبیعت هستند، برای اتاق خواب توصیه می شود. رنگ آبی که یادآور رنگ دریاها و رنگ سبز که یادآور جنگل ها و گیاهان است، حسی آرامبخش بوجود می آورند. از رنگ های خیلی روشن و براق ، اجتناب کنید. رنگ هایی مانند قرمز و نارنجی که احساس هیجان بوجود می آوردند با احساس آرامش در تضاد هستند.

 

نشیمن و پذیرایی

برای فضاهای نشیمن و پذیرایی، هیچ قانون عمومی، وجود ندارد. بعضی افراد دوست دارند که در این فضا استراحت کنند، بنابراین برای این افراد رنگ های آرام بخش، توصیه می شود. بعضی افراد در این فضا تمایل به کارهای اجتماعی و فعالیت دارند. بنابراین برای این افراد رنگ های پرانرژی، توصیه می شود.

علاوه بر این، در نظر گرفتن اندازه ی فضا هم بسیار مهم است. اگر فضای نشیمن شما بزرگ است، استفاده از رنگ های تیره تر، فضا را گرم و راحت تر می کند. در حالیکه، در فضای نشیمن کوچک، استفاده از رنگ های روشن، آن را بزرگتر جلوه می دهد.

 

فضای غذاخوری

بندرت دیده شده که از رنگ های درخشان و غیر معمول، در فضای غذاخوری خانه، استفاده شود. اکثر مردم تمایل دارند از رنگ های خنثی استفاده کنند و فقط در قسمت های کوچک مانند دکوری های این فضا از رنگ های شاد و مورد علاقه خود، استفاده کنند.

با این وجود، اگر شما می خواهید خارج از چارچوب عمل کنید، رنگ قرمز یک انتخاب عالیست. به این دلیل که قرمز احساس گرسنگی بیشتری ایجاد می کند. به همین دلیل، معمولا فست فود و رستوران های معروف از رنگ قرمز در طراحی لوگوی خود استفاده می کنند. مانند مک دونالد و برگر کینگ و …

از رنگ های آبی در این فضا استفاده نکنید، چون حس گرسنگی را سرکوب می کند.

 

آشپزخانه

آشپزخانه مکانی برای خلاقیت است. شما باید از رنگی استفاده کنید که می تواند شما را علاقمند به پختن غذایی خوشمره کند. یک رنگ لیمویی خوش رنگ و یا آجری کمرنگ، می تواند تاثیر فوق العاده ای داشته باشد. این رنگ ها انرژی زا و احساس برانگیز است و محیطی شاد و ایده آل بوجود می آورند.

 

منبع : homedit.com

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 1 =

بستن