نشیمن و پذیرایی

چطور می توان فضای نشیمن خود را گرم تر و جذاب تر کرد؟!

حامیان

دکوراسیون نشیمن و پذیرایی :

فضای نشیمن خانه های ما، در فرم و اندازه های مختلفی است اما همه ی ما آرزو داریم که فضای نشیمن جایی باشد که حس گرمی و دعوت کنندگی زیادی داشته باشد تا لحظات خوشی را در کنار دوستان و خانواده بگذرانیم. چیدمان مبلمان نقش مهمی را در ایجاد این حس، ایفا می کند. پس بیایید با هم راه حل های چیدمان و نظم دهی مناسب برای ایجاد حس گرمی و دعوت کنندگی در نشیمن را ببینیم :

استفاده از عناصر موجود به عنوان یک راهنما

با استفاده از عناصر موجود، مانند یک شومینه یا پنجره، به عنوان ابزار سازماندهی و یا یک نقطه ی عطف برای ایجاد حس گرمی و آرامش، چیدمان مبلمان را طرح ریزی کنید. طوری مبلمان خود را چیدمان کنید که بتوان از مزیت یک منظره و جلوه ی خوب، استفاده کرد. یا از یک فرش و کاناپه بطور متقارن در جلوی یک شومینه استفاده کنید تا یک نقطه ی عطف دعوت کننده را ایجاد کنید.

 

ایجاد فضایی برای گفتگو

مبل ها در دور یک فضا و طوری که بهم دید کامل داشته باشند و رو بروی هم باشند بچینید. در اینصورت، گویی شما به یک گفتگوی خوب و دوستانه، دعوت می شوید.

همچنین بخوانید :  گلچینی از طراحی های فضای نشیمن و پذیرایی به رنگ آبی

 

یافتن مرکز جاذبه و کشش فضا

مرکز جذاب فضای خود را بیابید و و بقیه فضا را هم با توجه به این فضا، سازماندهی کنید. در این مثال، یک مبل راحتی با تابلوهای هنری توانسته مرکز جذابیت این فضا شود. همچنین این فضا می تواند در کنار شومینه، پنجره و یا یک دیوار شاخص و متمایز باشد.  شروع کار و چیدمان از این مرکز جاذبه، می تواند تعادل و هماهنگی در فضا ایجاد کند.

 

ایجاد فاصله ی کافی بین مبلمان و دیوارها

در فضاهای بزرگ تر، از قرار دادن مبل ها کنار دیوار ها، بدون فاصله، اجتناب کنید. سعی کنید مبل ها را از دیوار ها دورتر و به یکدیگر نزدیک تر کنید تا یک فضای گفتگوی گرم و مناسب، ایجاد شود.

 

هماهنگ کردن فضای قرارگیری تلویزیون و شومینه

شومینه معمولا یک نقطه ی عطف طبیعی، در فضای نشیمن، ایجاد می کند. ولی امروزه تلویزیون های بزرگ و سینمای خانواده بیشتر مورد توجه قرار گرفته اند برای ایجاد نقطه ی عطف. یک راه حل برای هماهنگی، کنار هم قرار دادن آنهاست اما تنها راه حل نیست. بهرحال، مخصوصا در نشیمن های کوچک که ایجاد دو نقطه ی عطف مناسب نیست، باید سعی کنید بین این دو نقطه ی عطف هماهنگی ایجاد کنید تا مبل ها با توجه به آن ها، چیده شوند و فضای گرم برای گفتگو و در کنار خانواده بودن، ایجاد شود.

همچنین بخوانید :  گلچینی از طراحی های نشیمن و پذیرایی به رنگ سبز

 

استفاده از روشنایی های شاخص و تندیس گونه

معمولا فضای نشیمن ما به شکل مستطیل و دارای زوایا است. قرار دادن روشنایی ها و آباژور های پایه دار در گوشه های فضا، باعث نرم تر شدن خطوط فضا، می شود. منابع روشنایی بزرگ در گوشه های یک فضای کوچک، حسی دراماتیک ایجاد کرذه و به فضاهای بزرگ، مقیاس می دهد. همچنین می تواند بعنوان نقطه ی شروع برای چیدن و سازماندهی مبلمان، عمل کند.

 

استفاده از یک میز قهوه خوری یا جلو مبلی

میزهای کوتاه که در مرکز و میان مبل و صندلی ها قرار می گیرد، می تواند یک فضای مناسب برای گفتگو و سطحی مفید برای قرار دادن کتاب و روزنامه روی آن، ایجاد کند. می توانید با توجه به این میز و فرش زیر آن، مبلمان را چیدمان کنید و در مکان مناسب قرار دهید.

 

جانمایی استراتژیک آثار هنری

آثار هنری می توانند به فضای شما مقیاس و صمیمیت، ببخشند. همچنین یک نقطه ی کانونی زیرکانه ای را فراهم می کند که می توانید با توجه به آن مبلمان خود را در جای مناسب قرار دهید. می توانید یک تابلوی هنری بر روی یک دیوار مناسب، نصب کنید و از آن به عنوان عنصر راهنما برای چیدمان، استفاده کنید. البته چطور نصب کردن یک تابلو از چه تابلویی نصب کردن مهم تر است. پس از تابلوهایی با سایز و ارتفاع مناسب استفاده کنید که قابلیت تبدیل شدن به یک نقطه ی کانونی را داشته باشد.

همچنین بخوانید :  ایده ای برای نورپردازی - استفاده از جعبه های چوبی رنگ شده!

 

اهمیت و استفاده از فرش

یک فرش بزرگ و متناسب با فضا، می تواند بافت و رنگ به فضا اضافه کند و همچنین مرکزیتی برای چیدمان مبلمان، فراهم کند. اگر قسمتی از مبلمان نه کل آن، روی فرش قرار گیرد، تاثیر بهتری دارد. البته به فرم و هندسه ی فرش ها هم دقت کنید. بعنوان مثال یک فرش مستطیل شکل در فضایی با خطوط مستقیم، تاثیر بیشتری برای ایجاد نقطه ی کانونی و چیدمان مبل اطراف آن دارد.

 

منبع : houzz

برچسب ها
نمایش بیشتر
حامیان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن