ایده های سبز

کولری خلاقانه و شگفت انگیز ساخته شده از بطری های پلاستیکی!

حامیان

سرمایش هوشمندانه با کولری خلاقانه :

اکو کولر

در بعضی از مناطق بنگلادش که تابستان آن شاهد گرما و آفتاب سوزانی است ، سیستم های تهویه مطبوع بخصوص در مناطق روستایی به راحتی در دسترس نیست. Ashis Paul یک سیستم سرمایشی (DIY) هوشمندانه و کولری خلاقانه ساخته که نیازی به برق ندارد. لازم به ذکر است این سیستم از بطری های نوشیدنی پلاستیکی ساخته شده است. در عرض سه ماه شرکت Paul در ۲۵۰۰۰ خانه روستایی در بنگلادش، این سیستم را که اکو کولر (سرمایش زیست محیطی) نامیده شده را نصب کرده است.

این سیستم به عنوان اولین سیستم تهویه هوا بدون استفاده از برق و انرژی در جهان، شناخته شده است. گروه خاکستری  (Gray Group) برای کمک با استفاده از موقعیت خود به عنوان شرکت تبلیغاتی چند ملیتی، بدون هیچ هزینه ای و با گذاشتن برنامه ی آنلاین، پیش قدم شده است. در نتیجه هرکس می تواند این سیستم سرمایشی را برای خود بسازد.

همچنین بخوانید :  آسمان خراشی پوشیده از گیاهان، آینده ی ساختمان های گرمسیری!

روش ساخت :

روش ساخت این سیستم نسبتا ساده می باشد. یه صفحه با تخته به اندازه پنجره ی مورد نیاز برش داده می شود و سوراخ هایی با یک الگوی شطرنجی بر روی صفحه بریده می شود. کف بطری های پلاستیکی بریده شده و سر بطری ها درون این حفره ها قرار داده می شود. قسمتی که سر بطری ها قرار دارد به سمت فضای داخلی قرار دارد و قسمتی که دهانه ی بزرگتری دارد به سمت فضای خارجی قرار می گیرد. این سیستم بر روی پنجره نصب می شود. دهانهی بطری ها که به سمت فضای خارجی است، باد و هوا را به سمت دهانه ی کوچک خود و فضای داخلی هدایت می کند.

کارآمدی این سیستم، بسته به شرایط متفاوت است اما طبق گفته گروه خاکستری این سیستم قادر است دمای فضای داخلی را تا ۵ درجه سلسیوس کاهش دهد. این سیستم برای ۷۰ درصد از ساکنینی که کلبه های با سقف با ضخامت کم زندگی می کنند و بیشتر در معرض گرمای خورشید هستند، می تواند هوای تازه را در تابستان در فضاهای داخلی فراهم کند.

همچنین بخوانید :  آپارتمان مسکونی با طراحی پایدار - آپارتمان های king

سرمایش هوشمندانه, کولری خلاقانه سرمایش هوشمندانه, کولری خلاقانه سرمایش هوشمندانه, کولری خلاقانه سرمایش هوشمندانه, کولری خلاقانه سرمایش هوشمندانه, کولری خلاقانه سرمایش هوشمندانه, کولری خلاقانه سرمایش هوشمندانه, کولری خلاقانه

 

منبع :  inhabitat

برچسب ها
نمایش بیشتر
حامیان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن